hricovDnes sa spolu vyberieme neďaleko Žiliny na malebný Hričovský hrad. Najstarší údaj o hrade Hričov je z roku 1208, kedy sa spomína ako majetok nitrianskeho biskupstva. K hradu vedie pekný náučný chodník.

Túru na hrad Hričov začneme v obci Hričovské Podhradie pri turistickom smerovníku na mostíku cez Závadský potok. Auto sa dá odstaviť trošku vyššie pri potravinách. Chvíľu sa kráča po asfaltovej ceste, z ktorej sa odbočí na poľnú a odkryje sa nám lúka, po ktorej už začína náučný chodník.

foto 1

Vstupujeme do čarovného a zároveň tajomného lesa v ktorom je trošku prudšie stúpanie.

foto 2

Odtiaľ sa dostaneme na malú lúku, z ktorej doprava odbočuje chodník označený významovými značkami. Ten nás dovedie k múrom hradu Hričov (564 m.n.m).

Od začiatku 17 storočia je hrad ruinou, preto treba byť maximálne opatrný. Zrúcanina nádherne vklinená medzi skaly je výborným vyhliadkovým bodom. Kruhový výhľad umožňuje vidieť na západe a severe dolinu Váhu v pozadí s Javorníkmi, na východe Žilinu a v diaľke Malú Fatru. Južný obzor vypĺňajú Súľovské vrchy.

Späť do Hričovského Podhradia sa dá ísť tou istou trasou, alebo okolo po druhej strane kde po zostúpení sa nám naskytne takýto pohľad.

foto 6

Už nám zostáva len zbehnúť do obce, kde sme našu trasu začali. Ešte stojí za zmienku, že Dobrovolníci zo Združenia priateľov Hričovského hradu opravujú niekdajšiu pýchu Horného Považia.

Máme za sebou úžasný deň v ktorom sme sa čo to dozvedeli o hrade ale aj prírode. Už teraz sa tešíme na naše ďaľšie putovanie po krásach nášho regiónu. Veríme, že sme Vás inšpirovali a vydáte sa po našich stopách.

autor: Milan a Evka Smetanovci