sulovSkvelý typ na nedeľný výlet aj s celou rodinou, trasa okrem výstupu na Súľovský hrad nie je vôbec náročná. Má do 10 km, takže za 4-5 hodín sa to dá zvládnuť s prehľadom.

Plán bol prvú noc prespať v novom drevenom objekte „Zraková pyramída“ od Juraja Gábora, ktorý sa niečo vyše mesiaca týči nad obcou. Prišli sme v poobedných hodinách, do tmy neostávalo veľa času, tak sme si nachvíľu sadli do miestneho šenku. 

K drevenej vyhliadke to je z centra tak na 15-20 min., pokiaľ ju nemusíte hľadať za tmy a po pár pivách ;) ináč cez deň ju z hlavnej cesty vidno hneď.
Okrem iných vnemových funkcií „pyramída“ slúži aj ako dobrý úkryt pred zimou a vetrom počas noci.

Ďalší deň pred obedom sme sa vybrali späť dole do dediny na značku a začali sme náučným chodníkom po zelenej. Zhruba po hodine aj niečo sme sa dostali na hrad Súľov. S ruksakmi naloženými na tri dni to bolo o čosi ťahšie, stále však patrí tento chodník medzi moje obľúbené. (Kto by si chcel Súľovské skaly obísť, môže ísť po červenej a vyjsť na „Lúke pod hradom“, časovo je to kratšie asi o polovicu. )

Ak zájdete za roh skál a prepcháte sa nie veľmi širokým oknom na ďalšie „poschodie“ hradu, čaká vás pekný výhľad na okolie. Ale treba byť opatrný a dávať pozor na kroky ! Z hradu dole je začiatku pár rebríkov, nič náročné, ale aj tam treba o niečo pozornejšie.

Pokračovali sme po červenej na sedlo pod Bradou, potom Pod Roháčom. Po stranách chodníka sa vynárali skalnaté útvary, takisto ich bolo vidno aj v diaľke. Cesta bola fakt veľmi pekná, kto ju ešte neabsolvoval, odporúčam, až na to prevýšenie na Súľovský hrad je to nenáročný chodník.

Plánom bolo dostať sa na hrad Hričov, kde sme strávili druhú noc. Hrad je stále v rekonštrukcii, preto sa tam treba pohybovať opatrnejšie, každopádne je odtiaľ pekný výhľad na okolité vrchy.

Z Hričovského hradu je to do Hričovského Podhradia už len 30 minút. Trasa sa dá natiahnuť až po Žilinu, tá je z Hričovského Podhradia vzdialená po červenej značke necelé tri hodiny.

autor: Tinci