cyklotrasa1 1Cyklotrasa v Bystrickej doline na Kysuciach bola dobudovaná v roku 2012 a je jedinou cyklotrasou v pravom slova zmysle na Kysuciach.

Nevedie po žiadnej cestnej prevádzke ani zvážnici a je určená iba pre športové využitie. Trasa vedie z Krásna nad Kysucou do Novej Bystrice, ale my sme si ju však predĺžili až do skanzenu vo Vychylovke.

Kým prejdem k hodnoteniu, rád by som objasnil, prečo je u nás na Slovensku taká obrovská mizéria so skutočnými cyklotrasami, napríklad v porovnaní s Českom. Problémom je rozdielne pozemkové právo. Kým bratia Česi sa riadia habsburským (dedičom je prvorodený), na Slovensku je právo uhorské, tzn. že dedia všetky deti rovnakým dielom. A tak u nás dochádza k situácií, že kúsok pozemku vlastní desiatka majiteľov a jednoducho nie je možné ho vysporiadať. Pri diaľniciach sa to rieši vyvlastnením, pri cyklotrasách to už také jednoduché nie je. Pre Bystrickú dolinu je šťastím, že tadiaľ viedla kedysi úzkokoľajová železnička určená na zvážanie dreva. Práve namiesto nej bolo možné vybudovať túto cyklotrasu.

Základné údaje o cyklotrase:

  • Záber katastrálnych území: Krásno nad Kysucou, Zborov nad Bystricou, Klubina, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Radôstka
  • Dĺžka modernizovaných úsekov: 20,279 km
  • Začiatok trasy: Krásno nad Kysucou, 384 m. n. m.
  • Koniec trasy: Nová Bystrica, 725 m. n. m.
  • Prevýšenie cyklotrasy: 341 m, priemer 1,34%

Cyklotúru sme začali v Krásne nad Kysucou. Zaparkovali sme za kultúrnym domom (GPS: 49.395290, 18.829781) , kde je pomerne veľké parkovisko. Pred štartom sme si dali pivko v Gazdovskom Šenku a vyrazili sme. Celkové prevýšenie cyklotrasy je 341 m, avšak pri vzdialenosti 20km je stúpanie veľmi mierne a príjemné. Cyklotrasa je značená vodorovne ale aj zvisle turistickým a dopravným značením, je vybavená orientačnými a informačnými tabuľami a niekoľkými odpočívadlami. Lemuje koryto rieky Bystrica, takže takmer po celý čas ste v kontakte s riekou.

Cesta ubieha príjemne, každých pár kilometrov je nejaký stánok s občerstvením, prípadne detské ihrisko. Odporúčame odbočiť z cyklotrasy v Starej Bystrici a obzrieť si miestny orloj, my sme však pokračovali rovno, nakoľko sme ho navštívili niekoľko krát.

V Novej Bystrici cyklotrasa končí a napájame sa na miestnu komunikáciu a cca 7km šlapeme po ceste až do Skanzenu Vychylovka. Našťastie premávka je celkom mierna, takže sa to dá prežiť. V skanzene sa poprechádzame a dáme opäť nejaké pivko a guláš.

Cestu naspäť zvládame za približne hodinku, ale to sa už nikde nezastavujeme a pedálujeme priamo do Krásna nad Kysucou. Za necelé 4,5 hodinky máme za sebou 55 km príjemnej cyklistiky, sme fantasticky zrelaxovaní a plní príjemných pocitov.

Čo povedať na záver? Je len obrovská škoda, že takýchto cyklotrás nie je v kraji viac. Kraj by mal aktívne hľadať možnosti, ako postaviť čo najviac kilometrov a pospájať najdôležitejšie úseky v regióne a napojiť ich na Čechy a Poľsko. Už len na takejto krátkej trase sme postretávali množstvo turistov a cyklistov a toto by mohla byť práve cesta, ako pozdvihnúť návštevnosť na Kysuciach. V súčasnosti sa hovorí o prepojení tejto cyklotrasy s Kysuckým Novým Mestom a Čadcou. Ako však všetci vieme, od štúdií k samotnej realizácii býva niekedy pekne ďaleko a obzvlášť to platí v našich končinách a takýchto projektoch...

Detaily výletu (Endomondo)

kysucka cyklomagistrala

autor: redakcia