DSC 0962Opäť prichádzame s tipom na rodinný výlet, tento krát na Kysuciach. Cieľom je hraničný bod, kde sa stretávajú hranice troch krajín – Slovenska, Česka a Slovenska.

Ide o nenáročnú prechádzku, cca 6km. Počas nej prejdete najmä po českej a poľskej strane. Výlet je vhodný najmä pre rodinky s deťmi vzhľadom na nízku náročnosť.

mapa hrcavaZačíname v Českej dedinke Hrčava, auto môžete nechať priamo v obci (ihneď za začiatkom dediny zabočíte pred miestnou hospodou doprava, kde sa nachádza veľké parkovisko, ktoré je zdarma – GPS: 49.520882, 18.831665).

Autobusom sa tu dá dostať z obce Mosty u Jablunkova.

Začíname na žltej turistickej značke, hneď od začiatku si môžete vychutnať nádherne zrekonštruované drevenice. Bratia Česi to hold „umí“. Pár minút po štarte narazíte na malú kaviarničku s terasou. Po cca 2km sa dostanete do tzv. Trojstyku – je vyznačený 3 mramorovými stĺpmi.

Prechod na slovenskú stranu je žiaľ trochu komplikovaný, a to cez koryto rieky. Pred časom tam stál most, avšak kvôli hnilobe ho museli strhnúť. Má vraj byť v blízkej budúcnosti nahradený novým mostom s kovovou konštrukciou, tak ostáva len veriť, že ho aj čoskoro postavia. Lebo som sa cítil dosť trápne ako Slovák, nakoľko naša strana bola najviac zanedbaná. Kúsok odtiaľ sa nachádza bufet, kde si môžete dať pivečko, prípadne niečo pod zub.

Následne okruh pokračuje na poľskú stranu, kde sa napojíte na zelenú turistickú značku cez dedinku Jaworzynka. Nájdete v nej opäť zaujímavé dreveničky. Celkovo ide o veľmi pekne upravenú dedinu, zarazilo ma aj mestské osvetlenie so solárnymi panelmi. Akosi sa neviem ubrániť pocitu, že sa nám susedia začínajú úrovňou vzďaľovať a ak im v turizme chceme konkurovať, tak sa musíme sakramentsky rýchlo prebudiť z našej hybernácie.

Okruh ukončíme opäť v dedinke Hrčava, kde okrem iného nájdete nádherný drevený kostolík Cyrila a Metoděje (v Čechách je ich tak do 20), či prejdete okolo domáceho pivovaru, kde si môžete vyskúšať domáci špeciál.

Ak by mal niekto chuť na výdatnejšiu turistiku, výlet môže začať už na chate Gírová a napojiť sa neskôr na tento okruh.

autor: redakcia