sarkania dieraDnes sa vyberieme na Súľovské skaly – naše Slovenské dolomity. Úžasné skalné útvary, hradné zrúcaniny a nádherné výhľady vytvárajú perfektnú turistickú atmosféru.

Nachádzajú sa v blízkosti Žiliny, smerom na Bytču, tento fantastický “kamenný les” sa skladá zo skalných útvarov vytvarovaných zvetrávaním v priebehu vekov.

Toto pomerne malé územie je vybavené bizarne tvarovanými vežami, ihlami, oknami a bránami, oddelenými hlbokými kaňonmi, roklinami a údoliami. Je tu veľa turistických trás. V každom ročnom období sú iné, majú svoje čaro po celý rok. Je ťažké vybrať, pretože sme už prešli viacero trás v tejto lokalite. Preto Vám predstavíme trasu z obce Súľov-Lúka pri Kamennom hríbe-Lúka pod Roháčom-Šarkania diera-Pod Roháčom-Roháčske sedlo-Súľov.

Nástupné miesto je na parkovisku v centre obce, ale je viacero možností kde nechať auto. Odtiaľ sa vyberieme po žltej značke ktorou sa asi po 20 minútach dostaneme na Lúku pri kamennom hríbe.

foto 11

Z tohto miesta sa dá ísť k hradu a na hrebeň, ale naša trasa bude pokračovať po žltej. Nenáročnou trasou k Šarkanej diere. Dostávame sa k rázcestiu na Lúku pod Roháčom a musíme trošku odbočiť aby sme sa dostali k spomínanej Šarkanej diere. Po pár minútach už je vidno kde to tá diera je.

foto 51

Hore už lezieme po rebríkoch a pridržiavame sa úchytov.

Tu si dáme prestávku a čo to sa dozvieme o tomto skalnom útvare.

foto 41

Je jednou z najznámejších jaskýň v okolí Žiliny.Voľne prístupná puklinová jaskyňa je národnou prírodnou pamiatkou. Miestna legenda zaraďuje k historickým obyvateľom Šarkanej diery i nebezpečného draka, ktorý v nej vraj dlhé roky nachádzal útočisko a podľa ktorého dostala i meno.
Po krátkej prestávke sa vrátime k rázcestiu a pokračujeme k ďaľšiemu Pod Roháčom. Teraz prichádza celkom atraktívny výstup pomedzi skaly úzkou štrbinou.

foto 71

Na konci sa nám ukázala v plnej kráse kamenná brána. Odtiaľ pokračujeme na krátky výstup a sme v sedle Pod Roháčom.

Z tohto miesta sa dáme na zelenú značku. Po chvíľke prichádzame na výhliadku a nevieme sa vynadívať. Celkový pohľad a úžasná panoráma Súľovských skál.

Ešte sa zastavíme na pár výhliadkach a zo zelenej značky prejdeme na modrú a zídeme do východzieho bodu.

Čo sa týka vzdialenosti a času je to približne 9,5 km ktore sa dajú zvládnuť za 3 hodinky. Je to individuálne, pretože s oddychom a výhliadkami si každý naplánuje svoj čas.
Na cestu si stačí zobrať len menšie občerstvenie, pretože po ukončení výletu je viacero možností si dať nejaké to jedlo, kávu, nealko prípadne pivečko vo viacero penziónoch.
Zo Súľovských skál Vám určite ešte prinesieme tip na výlet, pretože ako sme spomínali v článku, je tam viacero trás.

Veríme, že Vás aj tentokrát zaujal náš tip a vyberiete  sa po našich stopách.

autor: Milan a Evka Smetanovci